- Brilliant Performance: The 12th Gen. Intel Core i7 processor, delivers high performance. Take on any tasks and Applications with ease.
- Simplistic Design: Enjoy the latest generation of Windows 11 Home for your everyday needs. *MSI recommends Windows 11 Pro for business use.
- Ray-Tracing: The NVIDIA GeForce RTX 2050 GPU powered by the NVIDIA RTX architecture for the most realistic ray-traced graphics.
- FHD+ Display: The 14” 60Hz display delivers abundant color gamut, more vivid colors and details for an accurate picture.
- High-Speed Data: Thunderbolt 4 and DDR5 memory for the fastest data transfer, system speed and responsiveness.
MSI Prestige 14H 14” FHD+ Business Laptop: Intel Core i7-12650H, NVIDIA Geforce RTX 2050, 32GB LPDDR5, 1TB NVMe SSD, Cooler Boost 5, Win 11 Pro: Urban Silver B12UCX-603US
£1,009.04
| Brand | MSI |
|---|---|
| Product Dimensions | 31.39 x 1.78 x 22.76 cm, 1.6 kg |
| Batteries | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Item model number | PRE14H12603 |
| Manufacturer | MSI |
| Series | Prestige 14H B12UCX-603US |
| Colour | Silver |
| Form Factor | Notebook |
| Standing screen display size | 14 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Resolution | 1920×1200 Pixels |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i7-12650H |
| Processor Speed | 2.3 GHz |
| Processor Count | 1 |
| RAM Size | 32 GB |
| Memory Technology | Lpddr 5 |
| Computer Memory Type | DDR5 RAM |
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
| Memory Clock Speed | 4800 MHz |
| Hard Drive Size | 1 TB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | Solid State |
| Audio Details | Headphones, Speakers |
| Speaker Description | Built-in Speakers |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 2050 |
| Graphics Chipset Brand | NVIDIA |
| Graphics Card Description | RTX 2050 |
| Graphics RAM Type | GDDR6 |
| Graphics Card Ram Size | 4 GB |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Wireless Type | 802.11ax |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 72 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 4 |
| Item Weight | 1.6 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 30 Aug. 2025 |









Reviews
There are no reviews yet.