| Brand | Apple |
|---|---|
| Manufacturer | Apple |
| Series | iMac |
| Form Factor | All-in-One |
| Standing screen display size | 27 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Intel Core i7 |
| Processor Speed | 3.8 GHz |
| Processor Count | 8 |
| RAM Size | 64 GB |
| Memory Technology | DDR4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Hard Drive Size | 512 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | ATA |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Hardware Platform | Mac |
| Operating System | macOS Catalina |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Date First Available | 20 Sept. 2021 |
2020 Apple iMac with 3.8GHz Intel Core i7 (27-inch, 64GB RAM, 512GB SSD Storage, 8GB Radeon Pro 5500 XT) (Renewed)
- Apple iMac 27″ 2020
- 3.8GHz i7 8 core
- 64GB RAM & 512GB Flash SSD
- Radeon Pro 5500XT 8GB GPU
- UK or EU plug included.





Reviews
There are no reviews yet.