- Processor: Intel Core 8th Generation Processor: i5-8350U Processor (Quad Core, 1.70 GHz, up to 3.60 GHz, 6MB Cache, 15W)
- Memory: 16GB (8GBx2) 2400MHz DDR4 Memory
- Display: 14 inch Full HD FHD (1920 x 1080) Non-Touch LCD Display
- Hard Drive: 256GB Solid State Drive SSD
- Operating System: Windows 10 Pro, 64-bit
- Keyboard: Dual Point Backlit English Keyboard
- Networking: Intel 8265 AC Dual Band WiFi + Bluetooth 4.2
- Dimensions: (H x W x D) Inches/(cm) 0.8 x 13.1 x 9.0 /(2.03 x 33.34 x 22.89)
- Graphics Card: Intel UHD Graphics
- I/O Ports: Audio Combo Jack | USB 3.1 Gen 1 with Powershare| VGA | Noble Wedge Lock Slot | RJ 45 | HDMI | USB 3.1 Gen 1 | AC Power | DisplayPort Over Type C | USB 3.1 Gen 1 | SD slot
Dell Latitude 5490 | 14 inch Full HD FHD Business Laptop | Intel 8th Gen i5-8350U Quad Core | 16GB DDR4 | 256GB SSD | Win 10 Pro (Renewed)
Rated 3.9 out of 5 based on 1 customer rating
(226 customer reviews)
| Brand | Dell |
|---|---|
| Product Dimensions | 30 x 5 x 30 cm, 1.6 kg |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Item model number | Latitude 14-5490SA8823 |
| Manufacturer | Dell Computers |
| Series | Latitude 14-5000 5490 |
| Colour | Black |
| Form Factor | Laptop |
| Standing screen display size | 14 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Resolution | 1920×1080 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | 5X86 |
| Processor Speed | 1.7 GHz |
| Processor Count | 4 |
| RAM Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 |
| Computer Memory Type | DIMM |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Memory Clock Speed | 2400 MHz |
| Hard Drive Size | 256 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | Solid State |
| Audio Details | Headphones, Speakers |
| Speaker Description | Built-in speaker |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 620 |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | DDR5 SDRAM |
| Graphics Card Ram Size | 16 GB |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Wireless Type | 802.11ac, Bluetooth |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Voltage | 5 Volts |
| Wattage | 15 watts |
| Power Source | AC & Battery |
| Hardware Platform | PC |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 68 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Lithium Battery Weight | 200 g |
| Number Of Lithium Ion Cells | 4 |
| Number of Lithium Metal Cells | 4 |
| Item Weight | 1.6 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 23 Aug. 2018 |
Be the first to review “Dell Latitude 5490 | 14 inch Full HD FHD Business Laptop | Intel 8th Gen i5-8350U Quad Core | 16GB DDR4 | 256GB SSD | Win 10 Pro (Renewed)” Cancel reply
Related products
6% OFF
Rated 2.8 out of 5
(3)







![Laptop Case Cover for 14 inch Lenovo Yoga 7 2-in-1 14AHP9 /14IML9[not for Yoga Pro 7 Series],PU Leather Notebook PC Protective Sleeve with Pen Holder (Burgundy)](https://bridge2list.co.uk/wp-content/uploads/2025/08/laptop-case-cover-for-14-inch-lenovo-yoga-7-2-in-1-14ahp9-14iml9-not-for-1-100x100.jpg)

226 reviews for Dell Latitude 5490 | 14 inch Full HD FHD Business Laptop | Intel 8th Gen i5-8350U Quad Core | 16GB DDR4 | 256GB SSD | Win 10 Pro (Renewed)
There are no reviews yet.