- Supercharged Process: The 13th Gen. Intel Core i7 processor delivers the ultimate immersive experience in gameplay, multi-task work and productivity.
- Power Your Passion: Intuitive navigation with faster performance, the Windows 11 Pro perfect for at home use or running a business.
- Intel Iris Xe: Delivering transformational GPU and integrated graphics to support fluid designing for creators and productivity experiences.
- QHD+ Display: The 14″ 16:10 60Hz 100% DCI-P3 touch display delivers abundant color gamut, more vivid colors and details for an accurate picture.
- Ultra Thin 2-in-1 with 360° Hinge: Enjoy the high performance and reliability with long-lasting battery life, fast-charging technology and a 360° folding feature, be more productive without worrying about notebook constraints.
MSI Summit E14 Flip EVO 14.0″ QHD+ 60Hz Touch 2-in-1 Laptop: Intel Core i7-1360P, Intel Iris Xe, 32GB DDR5, 1TB NVMe SSD, 360 Flip, Thunderbolt 4, Pen, Win 11 Pro: Ink Black…
£2,782.77
| Brand | MSI |
|---|---|
| Product Dimensions | 31.39 x 22.76 x 1.78 cm, 2.88 kg |
| Batteries | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Item model number | SUME1413268 |
| Manufacturer | MSI |
| Series | Summit E14FlipEvo A13MT-268US |
| Colour | Ink Black |
| Form Factor | Convertible |
| Standing screen display size | 14 Inches |
| Screen Resolution | 2880 x 1800 pixels |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 2.2 GHz |
| Processor Count | 12 |
| Memory Technology | Lpddr 5 |
| Computer Memory Type | DDR5 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
| Memory Clock Speed | 2400 MHz |
| Hard Drive Size | 1 TB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | NVMe |
| Audio Details | Speakers |
| Speaker Description | HD Audio Capability |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | Shared |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Wireless Type | 802.11ac |
| Voltage | 12 Volts |
| Wattage | 65 watts |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 72 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 4 |
| Item Weight | 2.88 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 1 Sept. 2023 |









Reviews
There are no reviews yet.