★★ MANUFACTURER DESCRIPTION ★★Whether you’re at home, school, or work, get all the performance you need with the Intel processors; maintaining order and keeping your apps running consistently and smoothly.Powerful ProductivityThe Aspire 1 delivers enough power to see you through your workday. Work, play, or relax; do it all with powerful productivity.Colour-rich DisplayThe Full HD display keeps images and videos stunning while the narrow border offers-up more viewable space. To protect user’s eyes from harmful blue light, it also includes Acer BlueLightShield.Plenty of PortsWith three USB ports, including two USB 3.2 Gen 1 and one USB 2.0, you’re always prepared for any situation – whether plugging in for a presentation or using the peripherals. If needed, you can also connect to an external display via the HDMI port when the occasion calls for a larger screen.Stay ConnectedUsers get easy updates to the information with a full range of connectivity options. Wi-Fi 5 (802.11ac) provides fast internet access. For enhanced video calls, this laptop also includes an optimized camera and microphones.Purposeful DesignThe practical design has been slimmed down to provide users with an easily portable device and even includes an ergonomic hinge that pulls in additional airflow from underneath the laptop.
acer Aspire 1 A114-33 14 inch Laptop (Intel Celeron N4500, 4GB RAM, 128GB eMMC, Windows 11 Home) – Silver
Rated 4.4 out of 5 based on 1 customer rating
(6 customer reviews)
£172.50
| Brand | acer |
|---|---|
| Product Dimensions | 32.8 x 1.99 x 23.6 cm, 2.4 kg |
| Batteries | 12V batteries required. (included) |
| Item model number | NX.A9JEK.005 |
| Standing screen display size | 14 Inches |
| RAM Size | 4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Speaker Description | Built-in speakers |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 600 |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 42 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 3 |
| Item Weight | 2.4 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 21 Sept. 2023 |
6 reviews for acer Aspire 1 A114-33 14 inch Laptop (Intel Celeron N4500, 4GB RAM, 128GB eMMC, Windows 11 Home) – Silver
Add a review Cancel reply
Related products
24% OFF
Rated 4.1 out of 5
(19)








Laurence Marchant –
Runs very slowly only two…
George4sta –
I think the laptop is high…