- This certified refurbished product is tested and inspected to look and work like-new, with limited to no signs of wear. The product comes with relevant accessories and a minimum one-year warranty.
- For your peace of mind included with premium internet security software (antivirus)
- Office package included – 30-day trial of microsoft office 365
- Operating system – genuine windows 10 professional 64-bit preinstalled w/coa license
Lenovo ThinkPad T440p 14.1 inches i5-4300M 8GB 256GB SSD DVDRW WebCam USB 3.0 WiFi Bluetooth Windows 10 Professional 64-bit Laptop PC Computer (Renewed)
Rated 4.1 out of 5 based on 1 customer rating
(92 customer reviews)
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Product Dimensions | 22.86 x 33.53 x 3 cm, 2.13 kg |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Item model number | T440p |
| Manufacturer | Lenovo |
| Series | ThinkPad |
| Colour | Black |
| Form Factor | Laptop |
| Standing screen display size | 14 Inches |
| Screen Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Resolution | 1366×768 Pixels |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 2.6 GHz |
| Processor Count | 2 |
| RAM Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR3 |
| Computer Memory Type | DDR3 SDRAM |
| Hard Drive Size | 256 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | Solid State |
| Audio Details | Speakers |
| Speaker Description | Speakers are included in the product |
| Graphics Coprocessor | Intel HD Graphics 4400 |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Wireless Type | Bluetooth, 802.11bgn |
| Optical Drive Type | DVD±RW |
| Hardware Platform | PC |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 52 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Lithium Battery Weight | 100 g |
| Number Of Lithium Ion Cells | 6 |
| Item Weight | 2.13 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Date First Available | 12 Dec. 2019 |






Ngoto Zimbwa –
This laptop is just…
ALEXANDER NTI KANI –
Good quality
mark –
Easy setup, enter product…
C.P. –
It worked well for a year…
JB –
This is a top-class…
R.F. –
Another good laptop from…
Karla & Raul –
Likes – price, works well,…
Jonathan Greenyer –
The grandchildren were…