- Powered by Intel Core Ultra 9 200HX series processor
- NVIDIA GeForce RTX 5080 Laptop GPU 16GB GDDR7
- 18 inch, 16:10 UHD+ (3840×2400), MiniLED, 120Hz, 100% DCI-P3 (Typ.), IPS-Level panel
- DDR5 32GB*2, 2TB NVMe PCIe Gen4x4 SSD
- 2.5GbE Lan, Intel Killer BE Wi-Fi 7 + Bluetooth 5.4
MSI Stealth 18 HX AI Gaming laptop-(18″ UHD+, MiniLED, 120Hz, Intel® Core Ultra 9 275HX, NVIDIA® GeForce RTX 5080 GPU, GDDR7 16GB, 64GB RAM,2TB SSD, Windows11 Pro…
£2,765.00
| Brand | MSI |
|---|---|
| Product Dimensions | 40 x 29 x 2.1 cm, 39 g |
| Item model number | 9S7-183341-008 |
| Manufacturer | MSI Notebook |
| Series | Stealth 18 HX AI A2XWIG-008UK |
| Colour | Black |
| Standing screen display size | 18 Inches |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i9 |
| Processor Speed | 2.7 GHz |
| Processor Count | 24 |
| Memory Technology | DDR5 |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 5080 |
| Graphics Chipset Brand | NVIDIA |
| Graphics Card Description | Dedicated |
| Graphics RAM Type | GDDR6 |
| Graphics Card Interface | PCI-Express x16 |
| Number of USB 3.0 Ports | 3 |
| Optical Drive Type | DVD |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 4 |
| Number of Lithium Metal Cells | 1 |
| Item Weight | 39 g |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 1 Mar. 2025 |
Be the first to review “MSI Stealth 18 HX AI Gaming laptop-(18″ UHD+, MiniLED, 120Hz, Intel® Core Ultra 9 275HX, NVIDIA® GeForce RTX 5080 GPU, GDDR7 16GB, 64GB RAM,2TB SSD, Windows11 Pro…” Cancel reply
Related products
11% OFF






Reviews
There are no reviews yet.