| Brand | MSI Notebook |
|---|---|
| Product Dimensions | 40 x 28.96 x 2.1 cm, 6.02 kg |
| Batteries | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Item model number | Intel Core Ultra 9 185H |
| Manufacturer | MSI Notebook |
| Series | Stealth 18 AI Studio A1VIG-001UK |
| Colour | Midnight Black |
| Form Factor | Laptop |
| Standing screen display size | 18 Inches |
| Screen Resolution | 3840 x 2400 pixels |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i9 |
| Processor Speed | 3.9 |
| Processor Count | 16 |
| RAM Size | 64 |
| Memory Technology | DDR5 |
| Computer Memory Type | DDR5 RAM |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Hard Drive Size | 2 TB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Audio Details | Speakers |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 4090 |
| Graphics Chipset Brand | NVIDIA |
| Graphics Card Description | Dedicated |
| Graphics RAM Type | GDDR6 |
| Graphics Card Interface | PCI-Express x16 |
| Wireless Type | 802.11a/b/g/n/ac |
| Number of USB 3.0 Ports | 4 |
| Voltage | 230 Volts |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 90 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 4 |
| Item Weight | 6.02 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Date First Available | 31 Dec. 2024 |
MSI Stealth 18 AI Studio 18 Inch 16:10 UHD+ Gaming Laptop – (Intel Core Ultra 9 185H, NVIDIA GeForce RTX 4090, 64GB RAM, 2TB SSD, Windows 11 Pro) – Midnight Black
Rated 3.4 out of 5 based on 1 customer rating
(3 customer reviews)
£2,592.06
- 18″ 16:10 UHD+ (3840×2400), MiniLED, 120Hz, 100% DCI-P3 (Typ.), IPS-Level panel
- Intel Core Ultra 9 185H
- RTX 4090, GDDR6 16GB
- DDR5 32GB*2
- 2TB NVMe PCIe Gen4x4 SSD









Amazon Customer –
The spec is amazing, I had…