| Brand | Dell Optiplex |
|---|---|
| Product Dimensions | 53.85 x 47.5 x 35.31 cm, 9.66 kg |
| Item model number | 730-8285-cr |
| Manufacturer | Dell |
| Series | Optiplex |
| Colour | Black |
| Form Factor | Tower |
| Resolution | 1920×1080 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i7 4770 |
| Processor Speed | 3.4 GHz |
| Processor Count | 4 |
| RAM Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR3 |
| Computer Memory Type | DDR3 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
| Hard Drive Size | 480 GB |
| Hard Disk Description | SATA |
| Hard Drive Interface | Serial ATA |
| Hard Disk Rotational Speed | 7200.00 |
| Graphics Coprocessor | Intel HD Graphics |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics RAM Type | DDR3 SDRAM |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Wireless Type | 802.11n |
| Hardware Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Are Batteries Included | No |
| Item Weight | 9.66 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Date First Available | 12 Sept. 2018 |
Dell Optiplex 9020 Desktop PC Computer Intel Core i7-4770 3.40 Ghz 32GB Ram 240GB SSD + 1Tb SSHD (Renewed)
Rated 4 out of 5 based on 1 customer rating
(36 customer reviews)
£273.00
- Intel Core i7-4770 3.40 GHz Quad Core CPU
- 32GB DDR3 RAM – 480GB SSD + 1TB HDD
- WiFi USB Dongle + Dport to HDMI cable
- Windows 10 Professional 64 Bit Operating System + Recovery Partition





JustSomeBloke –
Arrived Bent.. really…
o sookdawar –
I am happy with the item…
RAY H. –
needed to get a moor upto…
Amazon Customer –
good quality buy…
Martin –
Fast delivery of a very…
Ako khan –
Fast delivery service and…
Amazon Customer –
Product was desribed as as…
D –
I needed an older-spec PC…