- A Certified Refurbished product has been tested and certified to look and work like new. The product is backed by a minimum 1-year limited warranty, and may arrive in a generic brown or white box. The product ships with all relevant accessories.
- Processor – Intel i7 2600 – 3.40 GHz- 64bit
- System Memory – 16GB RAM
- Hard Drive -240GB SSD + 1000GB HDD
- Wi-Fi – 300Mbps USB Wi-Fi Dongle in addition to the on-board Ethernet port
Amazon Renewed Optiplex Intel i7-2600 Quad Core 16GB RAM 240GB SSD + 1TB HDD WiFi Windows 10 Pro Desktop PC Computer (Renewed)
Rated 4 out of 5 based on 1 customer rating
(425 customer reviews)
| Package Dimensions | 48.7 x 46.9 x 20.9 cm, 9.78 kg |
|---|---|
| Item model number | 2600 |
| Manufacturer | Dell Computers |
| Series | Optiplex |
| Colour | Black |
| Form Factor | Tower |
| Screen Resolution | No Screen Only 1 x PC |
| Resolution | 1920×1080 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i7-2600 |
| Processor Speed | 3.4 GHz |
| Processor Socket | LGA 1155 |
| Processor Count | 4 |
| RAM Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR3 |
| Computer Memory Type | DDR3 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Hard Drive Size | 240 GB |
| Hard Disk Description | SSD, HDD |
| Hard Drive Interface | ATA |
| Speaker Description | Built-in speakers |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Wireless Type | 802.11ac |
| Hardware Platform | PC |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Are Batteries Included | No |
| Item Weight | 9.78 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Date First Available | 31 Mar. 2022 |




S. Daw –
WiFi dongle was provided….
Mucky Barry –
Nice basic pc. Works…
Mr Leonard Shelley –
Had this 5 months, didn’t…
MOHAMMED N IQBAL –
I was using a pretty old…
Paul Anthony Lister –
I am Absolutely DELIGHTED…
Mr Leonard Shelley –
Great pc for price, no…
sheryl –
I was looking for a…
Robert Frost –
Just a quick review of…