- Efficient Performance – This 14″ laptop computer, powered by Celeron N4000 processor, Simultaneously opening multiple documents and running data processing programs it consumes less power. Achieve longer battery life
- 6 GB DDR4 RAM & 128 GB SSD – Laptop comes with 4GB RAM, 128GB SSD storage, and TF card slot for expansion, giving you enough of room to run a variety of programmes and applications smoothly
- 14″ HD Display – 14 inch laptops with a crisp 1366×768 screen display offers wide viewing angles and vibrant color,bringing you a different visual experience,perfect for daily video watching and office use.
- Compact and Lightweight Design – This 14 inch laptop weighs only 1.2 kilograms, measures 33.2CM in length, 20.9CM in width, and 1.68CM in thickness, making it an ideal choice for travelers and students
- Complete Connectivity– This laptop computer features Wi-Fi 5, and Bluetooth 5.0,USB-3.0*2, MINI HDMI,Audio jack for seamless hookups to all your peripherals, making it a top choice in cheap laptops.
14″ Laptop PC 6 GB RAM,128 GB SSD, Laptop Computer Celeron N4000(Up to 2.6 GHz), HD Display,Portable Laptops for Moving Study & Travel
Rated 5 out of 5 based on 1 customer rating
(2 customer reviews)
| Brand | LEEDOW |
|---|---|
| Product Dimensions | 33 x 21 x 1.7 cm, 2 kg |
| Item model number | 30117754031 |
| Manufacturer | LEEDOW |
| Series | Laptop PC |
| Colour | Laptop PC N4000 6GB+128GB |
| Form Factor | Ultra-Portable |
| Standing screen display size | 14 Inches |
| Screen Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Resolution | 1366×768 Pixels |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Celeron N4000 |
| Processor Speed | 1.1 GHz |
| Processor Count | 2 |
| Memory Technology | LPDDR4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 6 GB |
| Memory Clock Speed | 2133 MHz |
| Hard Drive Size | 128 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | eSATA |
| Audio Details | Speakers |
| Graphics Coprocessor | Celeron |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Wireless Type | 2.4 GHz Radio Frequency |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Hardware Platform | PC |
| Operating System | DOS |
| Item Weight | 2 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Date First Available | 23 Oct. 2025 |
2 reviews for 14″ Laptop PC 6 GB RAM,128 GB SSD, Laptop Computer Celeron N4000(Up to 2.6 GHz), HD Display,Portable Laptops for Moving Study & Travel
Add a review Cancel reply
Related products
13% OFF
Rated 4.6 out of 5
(4)








Agnese –
I bought the leedow14…
Agnese –
I’m pleased with the…