- 𝟮𝗞 𝗖𝗹𝗮𝗿𝗶𝘁𝘆: 2K 3MP Sees Everything, Day or Night; Provides finer details and incredible clarity; Tapo wireless doorbell with 2K resolution provides much better displays than 1080p cameras
- 𝟭𝟲𝟬° 𝗨𝗹𝘁𝗿𝗮-𝗪𝗶𝗱𝗲 𝗩𝗶𝗲𝘄: Captures everything from head-to-toe; A 160° diagonal field of view offers exceptional coverage ; Meaning, better views with Tapo TD21 doorbell camera wireless
- 𝗔𝗹𝗲𝘅𝗮/𝗚𝗼𝗼𝗴𝗹𝗲 𝗛𝗼𝗺𝗲 𝗖𝗼𝗺𝗽𝗮𝘁𝗶𝗯𝗹𝗲: The smart doorbell camera works with Amazon Alexa and Google Assistant to free up your hands and supports display the live through Echo Show or Fire TV with the help of a voice assistant
- 𝗧𝘄𝗼-𝗪𝗮𝘆 𝗔𝘂𝗱𝗶𝗼: High-quality talk with premium mic and speakers allows you to speak in two way with your video doorbell; Speak directly with your guests or delivery couriers with immediate action
- 𝗙𝗿𝗲𝗲 𝗔𝗜 𝗗𝗲𝘁𝗲𝗰𝘁𝗶𝗼𝗻 𝗮𝗻𝗱 𝗦𝗺𝗮𝗿𝘁𝗲𝗿 𝗡𝗼𝘁𝗶𝗳𝗶𝗰𝗮𝘁𝗶𝗼𝗻𝘀: Real-time notification with free AI detection received immediately and can be checked from your smart phone; Alerts for person, vehicle, pet, and package; receive notifications on the go with Tapo door bell
- 𝗙𝘂𝗹𝗹 𝗖𝗼𝗹𝗼𝗿 𝗡𝗶𝗴𝗵𝘁 𝗩𝗶𝘀𝗶𝗼𝗻 𝘄𝗶𝘁𝗵 𝗦𝗽𝗼𝘁𝗹𝗶𝗴𝗵𝘁: Vivid night visibility and security; Tapo camera doorbell comes with the full color night vision
- 𝟲-𝗠𝗼𝗻𝘁𝗵 𝗕𝗮𝘁𝘁𝗲𝗿𝘆 𝗟𝗶𝗳𝗲: 6400mAh Built-in battery; provides 180 days of battery life; Enjoy long-lasting security with fewer charges, ensuring continuous protection and convenience
- 𝗤𝘂𝗶𝗰𝗸 𝗥𝗲𝘀𝗽𝗼𝗻𝘀𝗲: Rapid reaction to any situation; Tapo TD21 doorbell camera allows you to quickly response to any situation
- 𝗜𝗣𝟲𝟱 𝗪𝗲𝗮𝘁𝗵𝗲𝗿𝗽𝗿𝗼𝗼𝗳: Reliable in all weather conditions
- 𝗟𝗼𝗰𝗮𝗹 𝗮𝗻𝗱 𝗖𝗹𝗼𝘂𝗱 𝗦𝘁𝗼𝗿𝗮𝗴𝗲: Supports microSD card (up to 512GB) and Tapo Care cloud
Tapo TD21 Battery Video Doorbell Wireless 2K 3MP Ultra-Clear Doorbell Camera, Ring Chime Included, Color Night, 160°DFOV Ultra-Wide, TP-Link Free AI Detection,IP65, 6-Month…
Rated 4.4 out of 5 based on 1 customer rating
(2045 customer reviews)
£80.75 Original price was: £80.75.£51.91Current price is: £51.91.
| Indoor/Outdoor usage | Outdoor |
|---|---|
| Compatible devices | Smartphone |
| Power source | Battery Powered |
| Connectivity protocol | Wi-Fi |
| Controller type | Amazon Alexa, Google Assistant |
| Mounting type | Door Mount |
| Video capture resolution | 1440p |
| Colour | White |
| Number of items | 1 |
| Included components | Tapo Doorbell Chime, Tapo Video Doorbell Camera |
| Number of channels | 1 |
| Wireless communication technology | Wi-Fi |
| Viewing angle | 160 Degrees |
| Night-vision range | 25 Feet |
| Frame rate | 15 frames_per_second |
| Wattage | 16 watts |
| Item dimensions L x W x H | 15 x 5 x 3.8 centimetres |
| Water resistance level | Waterproof |
| Manufacturer | TP_Link |
| Part Number | TD21 |
| Product Dimensions | 15 x 5 x 3.84 cm, 250 g |
| Batteries | 2 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Item model number | TD21 |
| Size | 2K 3MP Doorbell |
| Style | Tapo Smart Home |
| Shape | Rectangular |
| Item Package Quantity | 1 |
| Type of Bulb | Infrared |
| Special Features | 2 Way Audio, Image Sensor, Local Recording, Night Vision |
| Batteries included | Yes |
| Batteries Required | Yes |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Item Weight | 250 g |
| Date First Available | 10 Sept. 2024 |
2045 reviews for Tapo TD21 Battery Video Doorbell Wireless 2K 3MP Ultra-Clear Doorbell Camera, Ring Chime Included, Color Night, 160°DFOV Ultra-Wide, TP-Link Free AI Detection,IP65, 6-Month…
Add a review Cancel reply
Related products
7% OFF
Rated 4.6 out of 5
(69)
40% OFF
Rated 4.5 out of 5
(10840)
61% OFF
Rated 4.8 out of 5
(104)









Naoise Gaffney –
Great value, good…
Bozza –
Really happy with this…
Theresa –
Me gustó y lo compré…
C. Rui –
Great so far, does what it…
CarlL –
The best doorbell we’ve…
Jordan –
Good value, bought on…
Francisco O. –
Very good quality, works…
Ethel S. –
The Tapo TD21 video…
Jase –
The Tapo TD21 video…
Juan Jose Rodriguez Fernandez –
El ecosistema TAPO se ha…
Mary Doyle –
Easy to install and great…