- FEEL YOUR BEST – A headset so comfortable you’ll barely notice it’s there. With a lightweight design, mesh/leatherette ear-pads and an adjustable headband, the Fayzo keeps you and your head happy!
- LESS PLASTIC, MORE FANTASTIC – Greenify your gaming setup with this headset. Made with 35% recycled plastics, it’ll take you one step closer to more sustainable play
- IN THE DRIVER’S SEAT – What do the Fayzo’s 50mm drivers give you? Powerful sound that’ll have you feeling like you’re right in the middle of your game. Sounds great, doesn’t it!
- VOICE YOUR VICTORY – Scream, shout, let it all out with this headset. With a detachable microphone and on-ear volume and mute control, you’ll have the flexibility to choose when to hear and be heard
- PLAY EVERY PLATFORM – Traverse the platform universe with the Fayzo. Compatible with PC, consoles and other 3.5mm devices, play all your favourite games on whatever device you like!
Trust Gaming GXT 489 Fayzo Gaming Headset for PC, PS5, PS4, Xbox Series X|S, Switch, Mobile, 3.5 mm Jack, 35% Recycled Plastics, Over-Ear Wired Headphones with Noise Cancelling…
Rated 4 out of 5 based on 1 customer rating
(586 customer reviews)
£20.84 Original price was: £20.84.£18.89Current price is: £18.89.
| Connectivity technology | Wired |
|---|---|
| Wireless communication technology | wired |
| Included components | 1.2m audio cable, 1m extension cable, Gaming headset, User Manual |
| Age range description | Teen |
| Material | Faux Leather |
| Specific uses for product | Gaming |
| Recommended uses for product | Gaming |
| Compatible devices | Desktops, Gaming Consoles, Laptops, Smartphones, Tablets |
| Control type | Volume Control |
| Cable feature | Detachable |
| Frequency range | 20 Hz – 20,000 Hz |
| Style | 3.5mm |
| Control method | Touch |
| Number of items | 1 |
| Product Dimensions | 9 x 18 x 20 cm, 255 g |
| Item model number | 25301 |
| Manufacturer | Trust |
| Form Factor | Detachable |
| Are Batteries Included | No |
| Item Weight | 255 g |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Date First Available | 7 Dec. 2023 |
586 reviews for Trust Gaming GXT 489 Fayzo Gaming Headset for PC, PS5, PS4, Xbox Series X|S, Switch, Mobile, 3.5 mm Jack, 35% Recycled Plastics, Over-Ear Wired Headphones with Noise Cancelling…
Add a review Cancel reply
Related products
25% OFF
Rated 4.3 out of 5
(1774)









KDW –
Llevo años cambiando de…
Nathan Stewart –
The headset is good but…
Amazon Customer –
Good sound, love the…
E…B…. –
super headset. guter…
Client d’Amazon –
Costano poco e offrono una…
Carl doran –
Excellent set and quality…
Death of rats 🤘🤘🤘 –
Good quality headset…
Matthew S. –
Pour un casque à petit…
Gordon Harper –
Sound and mic quality are…
Client d’Amazon –
Goeie headset ! Geluid en…
Matthew S. –
Great sound quality, both…
James –
Comfy, good sound quality,…
Mr. S –
Got these to uses on a…