- Supports 3rd generation AMD Ryzen processors and future AMD Ryzen processors with BIOS update
- Supports DDR4 memory, up to 4400 (OC) MHz
- Lightning-fast PCIe 4.0 gaming experience, Lightning Gen 4 x4 M.2 with M.2 Shield Frozr, AMD Turbo USB 3.2 GEN 2
- Improved power design Core Boost, digital PWM IC, 2oz thick copper PCB, DDR4 Boost
- Excellent cooling technology, advanced heatsink and M.2 Shield Frozr ensure low temperatures despite extreme performance
- Pre-installed IO shutter for improved EMI protection and easy installation
- Flash BIOS button with optimized ClearCMOS function – the BIOS can be easily reset to the factory state in seconds using a USB stick
- Audio Boost Reward your ears with studio sound quality
- Note: The QR code on the box gives you access to the product manual.
MSI MPG B550 Gaming Plus (ATX AMD AM4 DDR4 M.2 USB 3.2 Gen 2 HDMI ATX Gaming Moederboard AMD Ryzen™ 5000 processors
Rated 4.5 out of 5 based on 1 customer rating
(12907 customer reviews)
| Brand | MSI |
|---|---|
| Product Dimensions | 24.5 x 3 x 30.5 cm, 985 g |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. |
| Item model number | MSI MPG B550 Gaming Plus |
| Manufacturer | MSI |
| Series | MPG B550 GAMING PLUS |
| Colour | Black |
| Form Factor | ATX |
| Processor Type | AMD Ryzen 7 |
| Processor Socket | Socket AM4 |
| Processor Count | 1 |
| Memory Technology | DDR4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| Memory Clock Speed | 4400 MHz |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Wireless Type | 2.4 GHz Radio Frequency, 5 GHz Radio Frequency |
| Number of USB 2.0 Ports | 4 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Voltage | 1 Volts |
| Wattage | 50 watts |
| Are Batteries Included | No |
| Lithium Battery Packaging | Batteries only |
| Lithium Battery Weight | 0.19 Grams |
| Number Of Lithium Ion Cells | 1 |
| Number of Lithium Metal Cells | 1 |
| Item Weight | 985 g |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Date First Available | 2 Jun. 2020 |
12907 reviews for MSI MPG B550 Gaming Plus (ATX AMD AM4 DDR4 M.2 USB 3.2 Gen 2 HDMI ATX Gaming Moederboard AMD Ryzen™ 5000 processors
Add a review Cancel reply
Related products
Rated 4.4 out of 5
(10210)
£143.44
13% OFF
Rated 4.4 out of 5
(1047)
18% OFF
Rated 4.6 out of 5
(2475)








mythic017 –
I wanted a good looking…
S. B. –
One of the nicest B550…
CKBaka –
Previously sent a MSI B550…
Charlie –
I found this board really…
Johannes Seidel –
Das Motherboard kam…
Burak Demiral –
Ryzen 5000 serisi işlemci…
will –
Everything was great..nice…
DrSuk –
Bought to replace a…
A.SH –
Great motherboard with…
Phoenix –
Bought this motherboard…
Colin John Grant –
OK so it’s not the best…
:D –
i would just like to say i…
Darren –
Fantastic motherboard. Has…