- Proccessor and Graphics: AMD Ryzen 5 7535HS, up to 4.55 gigahertz, 6 cores, L3 cache 16MB, speed meets endurance in this gaming laptop powered by an AMD Ryzen processor; AMD Radeon RX 6550M (beats NVIDIA GeForce RTX 2050) engineered with AMD RDNA 2 architecture and 4 GB of GDDR6 to double performance and accelerate 1080p game play
- Display and Ports: 15.6″ IPS non-touch 1920x1080p FHD, 300 nits brightness, 144Hz refresh rate, no matter where you stand, this screen delivers clear, vivid images with 178-degree wide-viewing angles; It has total 8 ports: 1x HDMI 2.1, 2x USB Type A 3.0, 1x USB Type C 3.0, 1x AC Smart Pin, 1x Headphone/Microphone Combo, 1x Multi-format SD media card reader, 1x Ethernet port
- System Memory and Storage Capacity: Up to 64 GB DDR5, 4800MHz; Up to 2TB PCIe NVMe SSD, get up to 15x faster performance than a traditional hard drive
- Operating System : Windows 11 Pro
- Keyboard and Fast charge : Backlit keyboard with integrated numeric pad; Go from 0 to 50% charge in approximately 30 minutes.
HP Victus 15.6″ 144Hz FHD Gaming Laptop,AMD Ryzen 5 7535HS,16GB DDR5 RAM,1TB SSD,AMD Radeon RX 6550M(Beats RTX 2050),Backlit Keyboard,Windows11 Pro, Mica Silver (16GB RAM | 1TB…
Rated 4.5 out of 5 based on 1 customer rating
(94 customer reviews)
£637.50
| Brand | HP |
|---|---|
| Product Dimensions | 35.79 x 25.5 x 2.36 cm, 2.29 kg |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. |
| Item model number | 15-fa2024dx |
| Manufacturer | HP |
| Series | Victus |
| Colour | Silver |
| Form Factor | gaming laptop |
| Standing screen display size | 15.6 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Resolution | 1920×1080 Pixels |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Type | R Series |
| Processor Speed | 4.55 GHz |
| Processor Count | 6 |
| Memory Technology | 16GB DDR5 |
| Computer Memory Type | DDR5 RAM |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Hard Drive Size | 1 TB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | PCIE x 2 |
| Audio Details | Headphones, Speakers |
| Speaker Description | DTS: X Ultra |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon RX 6550M |
| Graphics Chipset Brand | AMD |
| Graphics Card Description | Dedicated |
| Graphics RAM Type | GDDR6 |
| Graphics Card Ram Size | 4 GB |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Wireless Type | 802.11ax, Bluetooth |
| Number of USB 3.0 Ports | 3 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Optical Drive Type | no optical storage device |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Average Battery Standby Life in hours | 7 Hours |
| Average Battery Life in hours | 6 Hours |
| Are Batteries Included | No |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Lithium Battery Weight | 0.3 Kilograms |
| Number Of Lithium Ion Cells | 3 |
| Item Weight | 2.29 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 12 Jun. 2025 |






Kyron –
Delievered within 2 days…
Laura –
Un producto defectuosos ,…
Claire D. Nagel –
I bought this to replace…
Guillermo –
Esta increíble, me vino…
daniel tillery –
perfect pc for a beginner