- 【14″HD Display】14″ HD (1366 x 768) Anti-glare Display, Integrated AMD Radeon Graphics.With virtually no bezel encircling the display, an ultra-wide viewing experience provides for seamless multi-monitor set-ups.
- 【 AMD 3015e Processor】Imagine, design and create without boundaries with the powerful AMD 3015e Mobile Processor, Handle multitasking reliably with the perfect combination of performance, power consumption, and value.
- 【Memory & Storage】This Lenovo 14w Gen 2 laptop is configured with 4GB DDR4 RAM and 64GB eMMC, .Adequate high-bandwidth RAM to smoothly run multiple applications and browser tabs all at once.An embedded multimedia card provides reliable flash-based storage.
- 【Windows 10 Pro】Experience the most secure Windows ever built with fast boot times, increased responsiveness, and added protection against phishing and malware.
- 【Lightweight & Durability】While at 3.2lbs it’s light enough to carry around , the Lenovo 14w Gen 2 is tough and durable. It also has a water-resistant keyboard, reinforced ports, and mechanically anchored keys.
Lenovo 14w Gen 2, 14″ HD Laptop, 1366 x 768, AMD 3015e Processor up to 2.30 GHz, AMD Radeon Graphics, 4GB RAM, 64GB eMMC, Windows 10 Pro, with MTC Mousepad
£2,817.94
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Product Dimensions | 32.51 x 22.35 x 1.75 cm, 1.5 kg |
| Item model number | Lenovo 14w Gen 2 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Colour | Black |
| Form Factor | Laptop |
| Standing screen display size | 14 Inches |
| Screen Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Resolution | 1366×768 Pixels |
| Processor Brand | AMD |
| RAM Size | 4 GB |
| Memory Technology | DDR4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 4 GB |
| Hard Drive Size | 64 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | PCIE x 8 |
| Audio Details | Speakers |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon Graphics |
| Graphics Chipset Brand | AMD |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Voltage | 4 Volts |
| Hardware Platform | PC |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 4.9 Watt Hours |
| Lithium Battery Weight | 0.85 g |
| Item Weight | 1.5 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 22 Dec. 2022 |
Be the first to review “Lenovo 14w Gen 2, 14″ HD Laptop, 1366 x 768, AMD 3015e Processor up to 2.30 GHz, AMD Radeon Graphics, 4GB RAM, 64GB eMMC, Windows 10 Pro, with MTC Mousepad” Cancel reply
Related products
8% OFF
Rated 4.2 out of 5
(114)







Reviews
There are no reviews yet.