- 【Intel i3-N305 Processor】Powered by an Intel i3-N305 Processor (up to 3.80 GHz, 8 cores, 8 threads), the Chromebook loads content-rich webpages fast, provide crisp video playback, and enables you to multitask effortlessly by allowing multiple pages to run at the same time.
- 【14 inch FHD Touchscreen 】 The FHD 1080p face auto-exposure camera with privacy shutter allows you to have a more comfortable experience in video conferencing, online movie watching, and online learning.This Acer Chromebook has a 14-inch touchscreen IPS widescreen LED-backlit FHD (1920 x 1080) display and Intel UHD Graphics, providing users with a pleasant FHD viewing experience to enhance your favorite movies and videos.
- 【8GB Memory & 512GB Storage】512GB PCIe Gen 4 SSD provides powerful storage capabilities, simplified data management, and fast boot times. Sufficient high-bandwidth 8GB LPDDR5 RAM allows you to smoothly run your programs and browser tabs all at once.
- 【Connectivity】Work efficiently and browse the web knowing that your connection remains secure with Wi-Fi 6E and Bluetooth 5.1. Ports & Slot: 2x USB 3.2 Gen 1 Type-C (DisplayPort over USB Type-C & USB Charging); 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A.Protective Sleeve Included.
- 【Operating System】Google Chrome OS, Chromebook is a computer for the way the modern world works, with thousands of apps, built-in cloud backups and Google Assitant. It is secure, fast, up-to-date,versatile, and simple. Idea for Online course, Online school, k12 & k9 & College students, Zoom meeting, or Video streaming.
| Brand | acer |
|---|---|
| Product Dimensions | 32.69 x 2.06 x 22.5 cm, 1.43 kg |
| Item model number | 195133476348 |
| Manufacturer | Acer Chromebook Laptop |
| Series | acer Chromebook Plus 514 Touchscreen Laptop |
| Colour | Gray |
| Form Factor | Ultra-Portable |
| Standing screen display size | 14 |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Resolution | 1920×1080 Pixels |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i3 |
| Processor Speed | 3.8 GHz |
| Processor Count | 8 |
| RAM Size | 8 GB |
| Memory Technology | Lpddr 5 |
| Computer Memory Type | DDR5 RAM |
| Maximum Memory Supported | 8 GB |
| Hard Drive Size | 512 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Audio Details | Headphones |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Number of USB 3.0 Ports | 4 |
| Operating System | Chrome OS |
| Are Batteries Included | No |
| Item Weight | 1.43 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 24 Sept. 2024 |
Be the first to review “acer Laptop” Cancel reply
Related products
58% OFF
20% OFF
Rated 4.6 out of 5
(935)
Rated 4 out of 5
(14)
£799.00








38 reviews for acer Laptop
There are no reviews yet.