- Up for Any Task: Do it all with an Intel Core 5 processor 120U and Intel Graphics paired with 16GB of LPDDR5 RAM and a spacious 512GB PCIe Gen 4 SSD. The aid of Intel Unison helps to ensure peak productivity.
- Copilot in Windows – your AI Assistant: Do more, quicker than ever across multiple applications with the centralized generative AI assistance of Copilot in Windows (in preview). Accessible with a single touch of the Copilot Key
- Ultra-Comfortable Clarity: The 15.6″ 1080p Full HD IPS display with a 16:9 aspect ratio provides a sharp, detailed view of what’s in front of you. Narrow bezels provide an expansive view, while Acer BluelightShield safeguards your eyes during long work or study sessions.
- Versatile and Light: With a range of I/O options, easily stay connected with Thunderbolt 4 Type-C, HDMI 2.1, Wi-Fi 6E, and Bluetooth 5.3 with LE audio support. All in a thin and lightweight aluminum design made for convenience and versatility on the go.
- Unlock More with AcerSense: A versatile tool for a smoother, more user-friendly experience, AcerSense lets you take control and maintain your system at the touch of a button. Simply press the AcerSense Key at the top of the keyboard for instant access and quickly change system usage modes, check performance and battery status.
- Kinder to the Planet: Packaged in 100% recyclable materials and FSC-certified paper. It holds both Energy Star certification and EPEAT Silver registration, making it a more responsible choice for you.
- Internal Specifications: 16GB LPDDR5 memory; 512GB PCIe Gen4 SSD to store your files and media; Windows 11 Home
- Connections: Intel Wi-Fi 6E (802.11ax) supports dual-stream Wi-Fi in the 2.4GHz, 5GHz and 6GHz bands, including 2×2 MU-MIMO Technology; Supports Bluetooth 5.3 or above; Supports Bluetooth LE Audio
- Video calling has never been so good on the 1080p HD camera—which uses Acer’s TNR technology for high-quality imagery in low-light conditions along with Acer PurifiedVoice with AI Noise Reduction.
- Ports For All Your Accessories: 1 – USB Type-C Port – supporting USB4 (up to 40 Gbps), Thunderbolt 4, USB Charging & Power Delivery (Up to 65W), 2 – USB 3.2 Gen 1 ports (one featuring power-off charging), 1 – HDMI 2.1 Port with HDCP support, 1 – Headphone/Speaker/Line-Out Jack, 1 – Kensington Lock Slot, 1 – DC-in for AC adapter
Acer Aspire 15 Laptop | 15.6″ Full HD 1920 x 1080 IPS | Intel Core 5 Processor 120U | Intel Graphics | 16GB LPDDR5 | 512GB Gen4 SSD | Wi-Fi 6E | AI PC | Copilot Key | Backlit…
£1,322.70
| Brand | acer |
|---|---|
| Product Dimensions | 36.3 x 1.78 x 23.75 cm, 1.77 kg |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Item model number | NX.KVUAA.002 |
| Manufacturer | Acer |
| Series | Acer Aspire 15 A15-51M-59QV |
| Colour | Gray |
| Form Factor | Traditional Clamshell |
| Standing screen display size | 15.6 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Resolution | 1920×1080 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Intel Core i5 |
| Processor Speed | 1.4 GHz |
| Processor Count | 10 |
| RAM Size | 16 GB |
| Memory Technology | Lpddr 5 |
| Computer Memory Type | DDR5 RAM |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Hard Drive Size | 512 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Audio Details | Speakers |
| Speaker Description | The product has built-in speakers, but the specific features such as size, weight, power, and frequency response are not provided in the product details. |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 2050 |
| Graphics Chipset Brand | NVIDIA |
| Graphics Card Description | Dedicated |
| Graphics RAM Type | Shared |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Wireless Type | 802.11ax, Bluetooth |
| Number of USB 3.0 Ports | 3 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Optical Drive Type | No Optical Drive |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 50 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 3 |
| Item Weight | 1.77 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 15 Jun. 2025 |








14 reviews for Acer Aspire 15 Laptop | 15.6″ Full HD 1920 x 1080 IPS | Intel Core 5 Processor 120U | Intel Graphics | 16GB LPDDR5 | 512GB Gen4 SSD | Wi-Fi 6E | AI PC | Copilot Key | Backlit…
There are no reviews yet.