- PORTABLE PRINTING – The WF-110W is Epson’s smallest and lightest wireless A4 inkjet printer, it measures just 309x154x61 mm and weighs 1.6 kg
- PRINT WITHOUT A POWER CABLE – An in-built battery gives you the power to print 50 pages, which can be topped up simply by recharging it via USB, for even more flexibility, an optional external battery can give you the power to print up to 410 pages
- CONVINIENT – Print wirelessly with compatible solutions such as Google Cloud Print and Epson Connect, use Epson iPrint app for wireless printing from smartphones and tablets, it can even receive files to print from almost anywhere in the world via Epson Email Print
- HIGH-QUALITY PRINTS – The quality of this printer is reflected in the quality of the printouts, in fact, it is the only portable printer that uses pigment inks for all colours for durable, smudge-free results
- EFFICIENT – The WF-110W delivers an ISO print speed of 7ppm in black and 4ppm in colour and has an ink yield of up to 250 pages in black and 200 in colour, with a 3.7 cm LCD screen, it’s easy to set-up a Wi-Fi connection without the need for a PC, and to check ink supply levels
Epson WorkForce WF-110W A4 Portable Single Function Inkjet Printer
£167.99
| Product dimensions | 6.3D x 12.2W x 2.4H centimetres |
|---|---|
| Controller type | Application |
| Printer media size maximum | 8.5 x 11 inch |
| Power consumption | 11 Watts |
| Included components | Power Adapter |
| Print media | Envelopes |
| Scanner type | Portable |
| Max input sheet capacity | 20 |
| Max copy speed black and white | 7 ISO |
| Display type | LCD |
| Compatible devices | Laptops, PC, Smartphones & Tablets |
| Maximum colour print resolution | 5760 x 1440 |
| Sheet size | A4 |
| Maximum black and white print resolution | 5760 x 1440 |
| Warranty type | Limited |
| Dual-sided printing | No |
| Printer resolution colour vert. max. | 56.69 Centimeters |
| Maximum copies per run | 20 |
| Batteries | A batteries required. (included) |
| Item model number | C11CH25401DA |
| Manufacturer | Epson |
| Form Factor | Print Only |
| Standing screen display size | 3.7 Centimetres |
| Processor Count | 1 |
| Computer Memory Type | DIMM |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Wattage | 11 watts |
| Power Source | Battery Powered |
| Operating System | Mac OS X 10.6.8 or later, Windows 10 (32/64 bit), Windows 7 (32/64 bit), Windows 8 (32/64 bit), Windows 8.1 (32/64 bit), Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Vista (32/64 bit), Windows XP SP3 or later (32-bit), Windows Server 2003 R2, spectextoptionoperatingsystemswin2003ii2, XP Professional x64 Edition SP2 |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 4000 Milliampere Hour (mAh) |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Lithium Battery Weight | 5 g |
| Number Of Lithium Ion Cells | 1 |
| Item Weight | 1.6 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 18 Sept. 2019 |








IngridMM –
Un equipo súper eficiente
KH –
I ordered the Epson…
Gen –
I have jist pit this…
Central Shipping Agency –
J’ai toujours voulu une…
Mornet cindy –
…
Great little printer –
Having a small flat my two…
Cb –
Easy to use
Rachel –
I was looking for a small…
KH –
I’ve only owned this…
phillip –
Great little printer easy…
Amazon Customer –
well I usually have…
julio cesar ortega –
ottimo acquisto,…
S M Hussain –
Crashes regularly, always…