- Super AMOLED Display: Crisp colours come alive on the 6.7″ display, enjoy vibrant colours and sharp details for an immersive viewing experience, enhancing videos, photos and games. ¹
- Multiple cameras: Bring details to life with a 50MP Main Camera, a 5MP Ultra Wide Camera for landscapes, a 2MP Macro Camera for close-ups and a 13MP Front Camera for selfies.
- Powerful performance: Enjoy lightning-fast performance powered by the upgraded 2.4GHz CPU. Stream smoothly and game effortlessly without lag, all enhanced by 4G connectivity. ²
- Built to last: Benefit from six years of OS upgrades, keeping your device secure and up-to-date with the latest features for long-lasting performance.³
- What’s in the box: 1x Samsung Galaxy A16 4G Smartphone in Blue Black, 1x Type C USB Charging Cable and 1x Sim Ejection Pin
- This device comes with an additional year of warranty. This has been extended by one year by Samsung, and the extension will be automatically recorded on their systems (this may take up to 120 days from purchase). No further action will be required by you to obtain the extended warranty
Samsung Galaxy A16 4G Android Smartphone, Super Amoled 6.7″ Screen, Multiple Cameras, 128GB Storage, Blue Black, 3 Year Manufacturer Extended Warranty (UK Version)
Rated 4.5 out of 5 based on 1 customer rating
(94 customer reviews)
£140.83
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Operating system | Android 14 |
| RAM memory installed size | 4 GB |
| CPU model | Exynos 3110 |
| CPU speed | 2.4 GHz |
| Memory storage capacity | 4 GB |
| Screen size | 6.7 Inches |
| Resolution | FHD (1920 x 1080) |
| Refresh rate | 90 Hz Hz |
| Model name | Galaxy A16 |
94 reviews for Samsung Galaxy A16 4G Android Smartphone, Super Amoled 6.7″ Screen, Multiple Cameras, 128GB Storage, Blue Black, 3 Year Manufacturer Extended Warranty (UK Version)
Add a review Cancel reply
Related products
7% OFF
Rated 4.3 out of 5
(222)
40% OFF
Rated 4.5 out of 5
(2536)









Sarah Allen-Christie –
Slow slow slow, it’s a…
Mr. W. Mitchell –
easy to set up good screen…
sharon yates –
Just replying in response…
MARSH –
I like all the new stuff…
Scoobies cat –
Good value and it’s the…
YI –
Great cellphone works very…
Darran Edwards –
Amazing, fast and…
Igor B. –
For around 100 pounds, I…
Amazon Customer –
Great phone, very happy…