- 【Kipiea L Shaped Garden Furniture Covers】Would you like to protect your precious patio corner sofa from the elements with a high-quality cover? Kipiea garden sofa covers waterproof feature a double-layer PU waterproof coating on higher-density 420D fabric and quality waterproof tape at the seams to ensure the cover withstands up to 200,000+ Pa water pressure and keeps your furniture dry even after 2 years of use
- 【Excellent Windproof】Our L-shaped garden furniture covers include 6 sturdy windproof buckles and 2 thick adjustable drawstring lock buckles. VS others, our reinforced straps with sliding buckles support a force of over 122 kg (1200 N). Keeping the outdoor sofa covers waterproof to your furniture securely in place during strong winds, and offering superior performance compared to others
- 【Tear & UV Resistant】Kipiea outdoor garden corner sofa cover is made of high-density 128 GSM 420D Oxford Fabric. It also features double-layer PU waterproof and UV-ressistance coating. This premium material blocks 99.99% of UV rays, ensuring exceptional endurance against tears and fading, and keeps your furniture looking new
- 【Easy to Use & Eco-friendly】Our outdoor L-shaped corner sofa cover is easy to install and remove and comes with a convenient storage bag. It’s made from odorless, harmless, and non-polluting materials to protect your furniture from corrosion perfectly
- 【After-sales & Replacement】Kipiea outdoor couch covers offers valuable protection for your furniture investment with a 3-year replacement and 24-hour friendly customer service. Please don’t hesitate to ask us for assistance
Kipiea L Shaped Garden Furniture Covers Waterproof, 420D Heavy Duty Oxford Fabric Outdoor Rattan Corner Sofa Covers with Windproof, Garden Sofa Cover, Anti-UV, Ripstop (Left…
Rated 4.6 out of 5 based on 1 customer rating
(166 customer reviews)
£71.38
| Closure type | 2 Adjustable drawstring lock buckles |
|---|---|
| Strap type | 2 Adjustable Drawstrings, 6 Windproof Buckles |
| Product Dimensions | 200 x 250 x 85 cm, 1.5 kg |
| Part number | 200x250x85x78cm |
| Material type | 100% High Density 420D Oxford Fabric |
| Manufacturer | Kipiea |
| Item model number | 200x250x85x78cm |
| Date First Available | 3 Jun. 2024 |
166 reviews for Kipiea L Shaped Garden Furniture Covers Waterproof, 420D Heavy Duty Oxford Fabric Outdoor Rattan Corner Sofa Covers with Windproof, Garden Sofa Cover, Anti-UV, Ripstop (Left…
Add a review Cancel reply
Related products
4% OFF
Rated 3.5 out of 5
(4)
5% OFF
Rated 4.6 out of 5
(66)









Moira Ross –
Excellent value and good fit
ChrisR –
Lively product
Blank –
Does the job. Low…
CW –
Fits well, product as expected
mrs claire scott –
At last a cover that seems…
The Viking Dad –
Pure quality garden…
CW –
Hopelijk voldoet mijn…
ItsEddie –
I’ve had this cover on our…
ChrisR –
Our L-shaped garden sofa…
Acely Bostin –
Finally found a cover that…