- For your peace of mind included with Premium Internet Security Software (Antivirus)
- Office Package included: 30-day trial of Microsoft Office 365
- Operating System: Genuine Windows 11 Professional 64-Bit preinstalled
- Processor: Fast Intel Core i7 8th Gen. Intel Core i7-8650U 1.90 GHz, Memory: 16GB RAM Memory, Hard Drive: 512 GB Solid State Drive
- Dimensions (WxDxH): 33.66 cm x 23.25 cm x 1.99 cm – Weight: 1.65 kg
Lenovo ThinkPad T480 Windows 11 Pro Ultrabook 14inch FHD Intel Core i7-8650U 16GB 512GB SSD HDMI WebCam WiFi PC Laptop (Renewed)
Rated 3.1 out of 5 based on 1 customer rating
(27 customer reviews)
£163.49
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Product Dimensions | 33.66 x 23.25 x 1.99 cm, 1.65 kg |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. |
| Item model number | T480 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Series | T480 |
| Form Factor | Ultra-Portable |
| Standing screen display size | 14 Inches |
| Notebook Display Technology | LED |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Resolution | 1920×1080 Pixels |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i7-8650U |
| Processor Speed | 1.9 GHz |
| Processor Count | 1 |
| RAM Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Hard Drive Size | 512 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | Solid State |
| Speaker Description | The Lenovo ThinkPad T480 has built-in stereo speakers, which are commonly found in laptops. The specific speaker specifications, such as frequency response, power, or size, are not provided in the product details. |
| Graphics Coprocessor | UHD Graphics 620 |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | UHD Graphics 620 |
| Graphics RAM Type | Shared |
| Graphics Card Interface | AGP |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Wireless Type | 802.11a/b/g/n/ac |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Optical Drive Type | No Optical Drive |
| Power Source | AC & Battery |
| Hardware Platform | PC |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Average Battery Standby Life in hours | 180 Hours |
| Average Battery Life in hours | 6 Hours |
| Are Batteries Included | No |
| Lithium Battery Energy Content | 2.6 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 7 |
| Item Weight | 1.65 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Date First Available | 23 Nov. 2023 |









Amazon Customer –
Excellent customer…
Richard –
Lenovo Thinkpad T480S,…
Stuart –
My previous laptop was…
Simon Nolan –
Really happy when I first…
Maurice Parlane Maurice Parlane –
The laptop worked fine…
Charles –
Should have listened to…
Jon L-S –
An excellent laptop to…
Richard –
Very pleased with my laptop