- Powerful Performance: Powered by the 12th Generation Alder Lake-N95 processor (up to 3.4 GHz) with 4 cores and 4 threads, multitasking is a breeze. 16GB of RAM improves system operation and responsiveness. 6M cache for all meeting and office software such as document editing and video. The powerful NVIDIA GeForce MX330 processor delivers outstanding performance in graphically demanding applications. With 16GB of RAM, you can increase the speed and responsiveness of your system. Unrivalled performance for work and play
- Multi-functional Quick Connect: Ergonomic backlit keyboard with comfortable keys lets you express yourself quickly. Fingerprint unlock function quickly opens and protects your device.Wi-Fi 5 standard provides excellent speed to keep the network smooth and stable even when sharing the network with many devices. Bluetooth 5.0 supports smooth media playback at all times or transferring large files instantly
- Slim and adjustable body: Experience stunning visuals on the 15.6-inch Full HD display with a resolution of 1920×1080. Our laptops rotate 180° for a more comfortable experience, and with a weight of 1.6kg and a height of just 19mm, they’re not only slim and light, but also sleek and stylish, so you can take them with you wherever you go
- PORTS FOR EVERY SITUATION: The NIAKUN laptop gives you noiseless cooling and provides you with a wide range of ports including Type C, USB 3.0, 3.5mm Earphone and HDMI. the rich ports allow you to connect multiple devices at the same time, making your multitasking more efficient. You can even charge and connect your devices at the same time
- Excellent after-sales service: NIAKUN provides customers with lifetime technical support and 12-month warranty. We will be dedicated to providing you with continuous support to ensure that your experience in using NIAKUN is smooth and reliable. If you have any problems in the process of using, please feel free to contact us
NIAKUN 15.6 Inch Student Laptop Notebook Computer, RAM 16GB+SSD 1TB Processor N95 (up to 3.4Ghz), NVIDIA GeForce MX330, Full HD 1920x1080P, Keyboard with Backlight, USB 3.0, Type-C
Rated 4.5 out of 5 based on 1 customer rating
(65 customer reviews)
| Brand | NIAKUN |
|---|---|
| Product Dimensions | 35.6 x 22.6 x 1.9 cm, 1.8 kg |
| Batteries | 1 CR5 batteries required. (included) |
| Item model number | N95 |
| Manufacturer | NIAKUN |
| Series | NIAKUN Laptop |
| Form Factor | Netbook |
| Standing screen display size | 15.6 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Resolution | 1920×1080 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Celeron |
| Processor Speed | 3.4 GHz |
| Processor Count | 1 |
| Memory Technology | DDR4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
| Hard Drive Size | 1 TB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce MX330 |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Dedicated |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Wireless Type | 802.11ac |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Hardware Platform | Windows 11 Pro |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 46.2 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries packed with equipment |
| Lithium Battery Weight | 0.5 g |
| Number Of Lithium Ion Cells | 1 |
| Item Weight | 1.8 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 19 Dec. 2024 |









Amazon Customer –
Fast and easy to use nice…
Crazypotato –
Bought this for my…
Amazon Customer –
really good works fine and…
Steven Gordon –
Arrivato perfettamente…
Krystian –
Fab laptop. Delivered on…
colin mazava –
For a budget laptop. It’s…
John Terrill –
Very happy with this…
J –
Bueno, bonito y barato.
La…
sarah k. –
Excellent laptop for the…
sarah k. –
First impressions are…